Aktualności

Aktualności

Strona główna > Aktualności
2011-06-15

VIII Konferencja Naukowo-Techniczna Hydro-Vacuum S.A.


Po raz ósmy w dniach 24-25 maja 2011 w hotelu Energetyk w Grudziądzu, odbyła się coroczna, organizowana przez Hydro-Vacuum S.A. konferencja naukowo-techniczna. Tematem tegorocznej były innowacyjne konstrukcje pomp i systemów pompowych w układach zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Wykładowcami byli naukowcy uczelni technicznych i kadra Hydro-Vacuum S.A. Konferencję zaszczyciło swoją obecnością 180 osób z przedsiębiorstw wod-kan, biur konstrukcyjnych i innych firm współpracujących z Hydro-Vacuum S.A.
Wykłady inauguracyjne wygłosili:
- prof. dr inż. Janusz Plutecki - „Społeczne i metodologiczne uwarunkowania innowacyjności”,
- prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral - „Innowacje w technice pompowej” ,
- prof. dr hab. inż. Jan Bagieński - „Innowacyjność w pompowniach kanalizacyjnych”.
Wykładowcy poruszali m.in. takie zagadnienia jak: cechy nowoczesnego inżyniera, grogi rozwijania pomysłowości, cele innowacyjności, innowacje negatywne, przykłady innowacji w technice pompowej. Pierwszy blok konferencji otworzyła dr inż. Grażyna Mozolewska wykładem pt. „Tłocznie ścieków alternatywą wymuszonego transportu zanieczyszczeń płynnych, zawierających ciała stałe”. Wnioski wykładu wskazują na to, że aby dokonać właściwego wyboru technologii tłoczenia ścieków należy opierać się zarówno na analizie ekonomicznej przedsięwzięcia jak i analizie zalet i wad danej technologii dla konkretnych warunków pracy urządzeń. Kolejnym prelegentem był mgr inż. Sebastian Predel Kierownik Pracowni Konstrukcyjnej Hydro-Vacuum S.A., który przedstawił innowacyjne rozwiązania zastosowane w konstrukcji nowych pomp do ścieków typu FZ oraz tłoczni ścieków TSB.Pierwszy panel konferencji zakończył Dariusz Spiralski Kierownik Oczyszczalni SuPeKom w Sulechowie. Pokazał on jak w praktyce działa zdalny monitoring obiektów kanalizacyjnych. W oparciu o monitoring zainstalowany przez Hydro-Vacuum S.A. pracownicy oczyszczalni ścieków w swojej siedzibie mają bieżącą informację o kluczowych obiektach kanalizacyjnych zlokalizowanych na terenie gminy i są w stanie reagować natychmiast (również zdalnie) na pojawiające się ewentualne symptomy awarii.

Drugi panel konferencji rozpoczął dr inż. Kazimierz Żochowski wykładem „Problemy modernizacyjne odśrodkowych pomp głębinowych” podczas, którego przedstawił bardzo ciekawe informacje wraz z ilustracjami z procesu modernizacji pomp głębinowych. Większość tych prac prowadzonych jest za pomocą specjalistycznych programów komputerowych. Temat modernizacji pomp oraz prac nad nowymi konstrukcjami kontynuował dr inż. Marcin Janczak - Główny Specjalista ds. Obliczeń Numerycznych Hydro-Vacuum S.A. Podczas swojego wykładu przedstawił ostatnio wdrożone do produkcji w Hydro-Vacuum S.A. nowe typy pomp do wody czystej. W drugiej części wykładu w ciekawy sposób opowiedział jak przebiegają prace badawczo-rozwojowe w Hydro-Vacuum S.A. oraz wskazał na korzyści jakie zyskuje końcowy użytkownik pomp i systemów pompowych otrzymując produkty m.in. o większych sprawnościach, o zmniejszonej energochłonności.

O tym jak ważny jest prawidłowy dobór pompy głębinowej do warunków układu pompowego przekonywał mgr inż. Jakub Franczak – Kierownik Działu Doradców Technicznych i Strategii Produktowo-Rynkowej Hydro-Vacuum S.A. Jego wykład pt. „Metodyka doboru pompy głębinowej, czyli syzyfowa praca” przyciągnął uwagę szczególnie projektantów instalacji wodociągowych oraz pracowników wodociągów zajmujących się głębinowymi ujęciami wody. Wykładowca wskazał m.in. na błędy popełnianie podczas doboru pomp głębinowych oraz ich późniejsze konsekwencje. Następnie głos zabrał mgr Ireneusz Chomicki – Hydrolog z Aquanet Poznań. Kontynuował on temat pomp głębinowych jednak w kontekście wiercenia studni głębinowych. Wskazał na aktualne rozwiązania w zakresie wykonywania ujęć wody.

Zapraszamy do zapoznania się z całością materiałów pokonferencyjnych w postaci wykładów i prezentacji w formie elektronicznej.Po solidnej dawce wiedzy uczestnicy konferencji przenieśli się na plenery hotelu położonego bezpośrednio nad jeziorem. Po posiłku na świeżym powietrzu na gości czekała rywalizacja sportowa. Uczestnicy zostali podzieleni na 5 zespołów. W tym roku zawody odbywały się w 5 konkurencjach: wyścig smoczych łodzi, tor sprawnościowy, strzelnica, sztafeta w potrójnych spodniach i tradycyjne przeciąganie liny. Atrakcją były też przejażdżki off road qudami a także rzadko spotykanymi pojazdami zwanymi segway’ami. Uczestnicy mieli także możliwość sprawdzenia się na ściance wspinaczkowej. Tradycyjnie odbyły się także regaty żeglarskie gdzie chętni mieli możliwość przepłynięcia żaglówkami. Po dniu pełnym zdobytej wiedzy a potem rywalizacji sportowej uczestnicy przy ognisku dyskutowali do późnych godzin wieczornych.

Galeria zdjęć z konferencjiNastępnego dnia duża grupa uczestników udała się do fabryki pomp Hydro-Vacuum S.A. i zwiedziła firmę. Inżynierowie Hydro-Vacuum S.A. przedstawili poszczególne wydziały produkcyjne i magazyny. Większość uczestników konferencji udała się do Bydgoszczy gdzie odbywały się targi WOD-KAN 2011. Na jednym z największych stoisk targowych zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z produktami Hydro-Vacuum S.A.Galeria zdjęć z targów

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim przybyłym na konferencję. Z opinii wyrażanych przez uczestników wynika że wymiana doświadczeń pomiędzy producentem pomp jakim jest Hydro-Vacuum S.A. a eksploatatorami pomp i systemów pompowych jest ze wszech miar wskazana i przynosi obopólną korzyść.Obserwuj nas na kanałach: