Aktualności

Aktualności

Strona główna > Aktualności
2019-01-31

Pompy głębinowe Hydro-Vacuum S.A. w KWB Bełchatów


Pompy głębinowe typu G (podstawowe typy to GAB, GB, GBA, GBC, GBD, GC, GCA, GDC, GFB) służą do wydobywania wód głębinowych z wierconych otworów studziennych. Stosuje się je również w systemach tłoczenia i podwyższania ciśnienia cieczy. Pompy głębinowe produkcji Hydro-Vacuum S.A. charakteryzują się wysokosprawną hydrauliką i wytrzymałością w trudnych warunkach eksploatacyjnych co powoduje, że są podstawowymi pompami pracującymi w firmach wodociągowych, a także w odwodnieniach odkrywkowych kopalni węgla brunatnego w Polsce. Ten ostatni fakt potwierdził w udzielonym wywiadzie dla czasopisma Pompy Pompownie Dyrektor KWB Bełchatów Marian Rainczuk.


Odkrywka „Bełchatów”, w tle Elektrownia Bełchatów

„System odwadniania wyrobisk górniczych jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów niezbędnych dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania całego procesu wydobywczego w kopalni. Rocznie do rzek Widawka i Krasówka pompujemy około 200 mln m3 wody, co daje wskaźnik ok. 8 m3 na 1 tonę wydobytego węgla.” – mówi Dyrektor. To pokazuje jaką kluczową rolę w pracy kopalni pełnią pompy. Bez ich sprawnego działania zagrożone byłoby bezpieczeństwo wydobycia węgla. Z drugiej strony eksploatacja pomp wiąże się z kosztami energii. Dlatego tak ważne jest aby producenci pomp w swoich działaniach badawczo-rozwojowych dążyli do opracowywania coraz bardziej energooszczędnych rozwiązań.

Oprócz aspektu energooszczędności kluczową kwestią jest odporność pomp na trudne warunki pracy. Proces odwadniania kopalń różni się znacznie od procesu pozyskiwania wody przez przedsiębiorstwa wod-kan.

Studnie głębinowe w KWB Bełchatów

„W wyniku wieloletniej współpracy z polskimi firmami produkującymi pompy głębinowe, stacjonarne, monoblokowe, zatapialne małych i dużych mocy oraz silniki głębinowe i zatapialne dużych mocy, powstały innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, technologiczne i materiałowe, które zapewniają wieloletnią żywotność eksploatacyjną w trudnych warunkach odwadniania wgłębnego i powierzchniowego” podkreśla Dyrektor Rainczuk.

„Kopalnia posiada własny katalog głębinowych agregatów pompowych, zawierający ponad 123 typy, o bardzo zróżnicowanych parametrach eksploatacyjnych Q i H. Jest on oparty przede wszystkim na produktach polskich, w zdecydowanej większości z Hydro-Vacuum Grudziądz” – kontynuuje Dyrektor KWB Bełchatów Marian Rainczuk.

W imieniu załogi Hydro-Vacuum S.A. dziękujemy za te słowa i zapewniamy, że tak jak dotychczas ścisła współpraca z KWB Bełchatów w zakresie innowacyjnego rozwoju naszych wyrobów jest dla nas priorytetem.

Hala montażu pomp głębinowych Hydro-Vacuum S.A.

Kopalnia w Bełchatowie wchodzi w skład grupy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Pełen tekst wywiadu
Pompy głębinowe HV katalog pdf
Pompy głębinowe HV opis ogólny
Doradztwo techniczne w zakresie pomp głębinowych tel. 56 45 07 527


Obserwuj nas na kanałach: