Aktualności

Aktualności

Strona główna > Aktualności
2019-12-16

Pompy próżniowe PW na Stacji Pomp Chłodniewo


W drodze do Stegny, we wsi Rybina, znajduje się jedna z największych w Polsce Stacja Pomp Chłodniewo zbudowana na terenie delty Wisły, w której pracują pompy próżniowe Hydro-Vacuum S.A..
Stacja znajduje się u ujęcia rzeki Linawy do Szkarpawy i pełni funkcję systemu nawadniająco-odwadniającego na Żuławach. Stacja powstała w 1930 r., kiedy to zlikwidowano 37 małych polderów między Wisłą i Tugą i połączono je w jeden o powierzchni 22 tys. ha. Gdyby nie stacje pomp Chłodniewo i Osłonka Żuławy byłyby dziś zupełnie inną krainą o czym można było się przekonać w marcu 1945r. kiedy to stacja została uszkodzona przez wycofujące się wojska niemieckie. Doszło wówczas do zalania Żuław aż po Tczew i Malbork. Całkowite osuszanie polderów po powodzi trwało blisko 50 lat. Obiekt stacji pomp został wpisany do rejestru zabytków architektury hydrotechnicznej.

Na stacji znajdują się trzy zespoły pompowe o mocy 400 kW o łącznej wydajności 21 m3/s (21 000 l/s). Łączna praca trzech pomp przez jedną dobę jest w stanie obniżyć poziom wody o 8,3 mm. Zastosowane pompy odśrodkowe nie mają możliwości zassania wody z niższego poziomu rzeki Linawy. Aby umożliwić start pomp zastosowano pompy próżniowe z wirującym pierścieniem cieczowym typu PW produkcji Hydro-Vacuum S.A.. Pompy PW mają za zadanie zalanie rurociągu ssawnego i całej pompy odśrodkowej. Każda z pomp głównych posiada swoją niezależną pompę zalewającą PW: dwie PW.7.11 o wydajności ok. 600 m3/h i jednej PW.5.14 o wydajności ok. 460 m3/h.

Inżynier Sprzedaży
Agnieszka Pawlicka
a.pwalicka@hv.pl
tel. 605 857 805

Pompy próżniowe dane ogólne
Katalog pomp próżniowych
Doradcy Techniczny
Dział Obsługi Klienta


Obserwuj nas na kanałach: