Aktualności

Aktualności

Strona główna > Aktualności
2020-03-25

Certyfikacja zestawów hydroforowych - kontrowersje


Szanowni Państwo,

Pojawiły się na rynku informacje, które rozpowszechniane są m.in. wśród firm projektowych, wykonawczych, użytkowników pomp i systemów p-poż. przez niemiecki koncern Wilo, o konieczności projektowania i kupowania wyłącznie zestawów hydroforowych dla funkcji hydrantowej i bytowo-hydrantowej tejże firmy. Nie było by w tym nic niepokojącego jeśli chodziło by o zdrową konkurencję pomiędzy producentami pomp, jednak działania prowadzone przez firmę Wilo skupiają się na wprowadzaniu w błąd klientów i wprowadzania na rynek dezinformacji dotyczącej jakości produktów innych producentów.


Dezinformacja o jakiej wspomniałem powyżej wiąże się z powielaniem informacji dotyczącej certyfikacji zestawów hydroforowych przeznaczonych dla systemów p-poż. i bytowo- gospodarczych. Z informacji jakie do nas docierają, przedstawiciele firmy Wilo informują naszych klientów, że żadna firma poza nią nie będzie miała odpowiedniego certyfikatu uprawniającego do dostawy zestawów hydrantowych począwszy od roku 2021, w związku z czym urządzenia innych producentów nie będą mogły być stosowane na rynku.

Hydro-Vacuum S.A. jest członkiem Stowarzyszenia Producentów Systemów Pompowych, w którym współpracują oprócz Hydro-Vacuum S.A. tak znane firmy jak: Bartosz, Ebara, Grundfos, Instalcompact, KSB, LFP, Xylem. W naszej ocenie rozporządzenie, które wprowadziło przedmiotowy problem będzie przesunięte do czasu, gdy wszystkie inne firmy będą mogły dostosować się do wymagań i uzyskać stosowne certyfikaty. Okresy przejściowe i czas na dostosowanie się do wymagań (które de facto nie są jasno sprecyzowane) stosowane są standardowo również w innych branżach. Jednocześnie ze względu na to, że przedmiotowe interpretacje mocno mijają się z regulacjami w pozostałych krajach Unii Europejskiej, a proponowana budowa zestawów jest niezgodna ze sztuką inżynierską, dbałością o ekologię czy redukcję kosztów użytkowania budynków, wystąpiliśmy również jako Stowarzyszenie o zmianę tego rozporządzenia. W naszej ocenie promowanie i produkcja produktu, który budowany ma być niezgodnie ze sztuką inżynierską oraz który będzie musiał zostać w przyszłości dostosowany do norm europejskich, które wkrótce się ukażą jest bezcelowe. Podjęliśmy zatem działania zmierzające do znalezienia wspólnych rozwiązań dla wszystkich producentów oraz przekazania ich zarówno ministerstwu odpowiedzialnemu za rozporządzenie jak i CNBOP (Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej).

Pozdrawiam
Mariusz Simiński
Dyrektor Sprzedaży Krajowej

Pismo przewodnie Stowarzyszenia Producentów Systemów Pompowych (SPSP)
Raport SPSP
Zestawy hydroforowe Hydro-Vacuum S.A. dane ogólne
Doradcy Techniczny
Dział Obsługi Klienta


Obserwuj nas na kanałach: