Aktualności

Aktualności

Strona główna > Aktualności
2021-11-30

Tłocznia ścieków TSC.1.60 z systemem Hydro-Press


Opis i przykład realizacji tłoczni ścieków współpracującej z systemem Hydro-Press do "przedmuchiwania" rurociągów kanalizacyjnych.

W klasycznym systemie pompowania ścieków, dopływają one do komory przepompowni, tłoczni kanałami grawitacyjnymi i stąd transportowane są dzięki układom pompowym do studni rozprężnej. W zależności od napływu oraz średnicy rurociągu tłocznego przebywają w warunkach beztlenowym w przewodzie tłocznym przez określony czas. Jeśli czas przetrzymania w środowisku anaerobowym jest większy niż 4 godziny (pod warunkiem, że napływające ścieki są „świeże”), rozpoczyna się proces zagniwania ścieków. Jeśli mamy do czynienia ze ściekami "zagniłymi" już w komorze tłoczni, czas po którym ścieki zaczną zagniwać może się skrócić nawet do godziny. Im dłuższy jest czas transportu ścieków do studni rozprężnej, tym stopień zagnicia ścieków jest większy. W wyniku tego procesu wydziela się w siarkowodór, który już w niewielkim stężeniu jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Powoduje uciążliwości zapachowe, jak i korozję elementów betonowych oraz stalowych, nie tylko w studni rozprężnej, ale i na dalszych odcinkach sieci.



W takich przypadkach proponujemy zastosować system Hydro-Press, który zapobiega przetrzymywaniu ścieków w rurociągu tłocznym, tym samym ograniczając zagniwanie ścieków i związane z tym uciążliwości zapachowe. Rozwiązanie takie pracuje w układzie tłoczni ścieków w gminie Mieszkowice, gdzie występują bardzo długie rurociągi tłoczne i wszelkie warunki sprzyjające możliwości zagniwania ścieków ze względu na długi okres przetrzymania ścieku. Nie mając wpływu na zwiększenie napływu do tłoczni ścieków oraz na długości odcinków tłocznych, można jedynie skrócić czas przetrzymywania ścieków poprzez ich „wypchnięcie”, dzięki zastosowaniu sprężonego powietrza. W skład układu Hydro-Press wchodzi Stacja sprężonego powietrza wraz zastawem przyłączeniowym instalacji sprężonego powietrza oraz kontener technologiczny do zabudowy sprężarki. Za sterowanie układu odpowiedzialna jest szafa sterująca UZS.8 produkcji Hydro-Vacuum S.A. dedykowana dla układu tłoczni, w której przewidziano odpowiednio algorytm pracy. W każdej dobie pracy tłoczni następuje tzw. „szczyt poranny” oraz „szczyt wieczorny” napływu ścieków. Po każdym z tych okresów, jako równoległe w stosunku do pomp urządzenie, załączana jest sprężarka. Czas jej pracy początkowo określany jest na 60 minut (parametr dostosowuje się po tygodniu pracy systemu, gdy rurociąg tłoczny oczyści się ze złogów). W czasie pracy sprężarki niemożliwe jest załączenie pomp, co zapewnia urządzenie sterujące UZS.8 dedykowane do pracy układu tłoczni ścieków wraz z systemem Hydro-Press. W czasie pracy sprężarki powietrze dostarczane jest do rurociągu tłocznego. Wypycha ono ścieki, aż do studni rozprężnej, pozostawiając pusty rurociąg. Dzięki temu, następuje dodatkowo czyszczenie rurociągu tłocznego (rozprężanie powietrza powoduje wzrost prędkości przepływu i tym samym zrywanie złogów w wnętrza przewodu) oraz kanalizacji grawitacyjnej tuż za studnią rozprężną. Pusty rurociąg czeka na kolejne cykle pompowania, które wtłaczają ścieki w środowisko tlenowe, a nie jak uprzednio w beztlenowe, co dodatkowo zapobiega procesowi ich zagniwania.



Opisany powyżej system współpracuje z tłocznią ścieków TSC.1.60 z pompami FZE.2.33 (9,2kW) w gminie Mieszkowice. Realizacja tej inwestycji zdecydowania poprawiła komfort życia mieszkańców, a eksploatator dzięki zastosowaniu tłoczni ścieków TSC z systemem Hydro-Press zyskuje dodatkowy bufor bezpieczeństwa w swobodnej eksploatacji urządzenia oraz dodatkowo zyskuje pełną drożność rurociągów tłocznych pozbywając się przy tym uciążliwości zapachowej.

Dane techniczne tłoczni ścieków
Przykładowe realizacje
Karta doboru
Regionalni inżynierowie sprzedaży którzy mogą do Państwa podjechać i wykonać wizję lokalną na miejscu.
Doradcy Techniczni służą radą w doborze urządzeń
Dział Obsługi Klienta sprawy handlowe i obsługa zamówień.

Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych:

Subskrybuj nasz kanał https://www.youtube.com/user/hydrovacuum
Facebook https://www.facebook.com/HydroVacuum/
LinkedIn https://www.linkedin.com/company/hydro-vacuum/
Instagram https://www.instagram.com/hydrovacuum/




Obserwuj nas na kanałach: