FZG – nowa generacja wirników w pompach jednostopniowych odśrodkowych typu FZ

Aktualności

Aktualności

Strona główna > Aktualności
2025-03-14

FZG – nowa generacja wirników w pompach jednostopniowych odśrodkowych typu FZ


Mnogość rozwiązań, problemy z eksploatacją, wyśrubowane wymagania energetyczne. Jak wybrać właściwą pompę? Które rozwiązanie jest dedykowane do Twoich potrzeb?

Transport ścieków sanitarnych, zwłaszcza surowych, stanowi nie lada wyzwanie ze względu na obecność ciał stałych w systemach kanalizacyjnych. Trafiają tam bowiem rzeczy, które w ogóle nie powinny się tam znaleźć, jak na przykład tkaniny czy butelki plastikowe.

Pompy w nich zainstalowane muszą przepompować do rurociągu tłocznego całą objętość ścieków, która dopłynęła do komory retencyjnej, wraz z większymi elementami stałymi. Wymaga to wirników o dużych swobodnych przelotach, takich jak wirniki wielołopatowe otwarte, typu Vortex oraz Vortex Special. Konieczność zapewnienia dużego przelotu przez pompę znacznie obniża jej sprawność hydrauliczną, co powoduje większe zużycie energii.

Z kolei pompy z wirnikami dwu- lub trzyłopatowymi zamkniętymi (FZB, FZC) charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością i mniejszą energochłonnością.

Idealnie nadają się do pompowania ścieku podczyszczonego mechanicznie w tłoczniach z systemem separacji zanieczyszczeń stałych. Podobnie jak trzyłopatowy półotwarty wirnik FZA, który również charakteryzuje się wysoką sprawnością energetyczną.

Łącząc najlepsze cechy wirników otwartych i zamkniętych, opracowaliśmy wirnik półotwarty, dwułopatowy FZF typu contra-block.

Posiada on specjalnie ukształtowaną krawędź łopatki na wlocie do wirnika oraz utwardzoną, regulowaną tarczę z rowkiem rozcierającym. Wirniki te doskonale sprawdzą się zarówno w tłoczniach ścieków jak i pompowniach mokrych i suchych.

Najnowszym rozwiązaniem jest wirnik FZG, który zapewnia wysoką niezawodność działania i całkowicie eliminuje ryzyko zapchania pompy.

Posiada on precyzyjny kieł rozcinająco – kierunkujący. Około 80% elementów stałych przedostaje się swobodnie w stronę kanału międzyłopatkowego. Natomiast większe, problematyczne elementy stałe i części włókniste są rozdrabniane na mniejsze fragmenty. Można stosować go do pompowania zarówno ścieku podczyszczonego jak i surowego.

Wirnik FZG posiada zarówno wysoką sprawność, duże swobodne przeloty jak i właściwości tnąco – rozcierające, czyniąc go obecnie najbardziej pożądanym wirnikiem przeznaczonym do pomp ściekowych.

Twoją pompę FZ możesz dobrać samodzielnie już teraz, korzystając z Programu Doboru Pomp na naszej stronie internetowej. A jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania, specjaliści Hydro-Vacuum chętnie udzielą ci wszelkich odpowiedzi. Skontaktuj się z nami.



Obserwuj nas na kanałach: