Miniturbiny THV to hydrauliczne turbiny wodne zabudowane w seryjnie produkowanych kadłubach pomp, umożliwiające regulację parametrów sieci i rekuperacje energii.
Przeznaczone są do odzysku energii i regulacji parametrów sieci ciepłowniczych, wodociągowych i układów technologicznych oraz odzysku energii z jałowych zrzutów cieczy, a także zagospodarowania małych cieków wodnych. Miniturbiny THV oferowane są w szerokiej gamie materiałów konstrukcyjnych i na instalacje o ciśnieniu do PN16, co umożliwia ich stosowanie również w układach przemysłowych i o wysokiej temperaturze czynnika roboczego.
Zastosowanie
Regulacja parametrów sieci (mogą zastąpić regulatory ciśnienia) i rekuperacja energii w:
- sieciach ciepłowniczych z centralną pompownią
- sieciach wodociągowych na terenie o silnie zróżnicowanym poziomie gruntu
- zrzutach cieczy z układów technologicznych
- układach technologicznych z centralną pompwonią zasilającą odbiorniki o zróżnicowanych wymaganiach
Mała energetyka wodna
Przewaga miniturbin THV nad pompami w ruchu turbinowym (PAT)
Efekt techniczny:
- Sprawność miniturbin jest o min 5% wyższa niż PAT
- Moc nominalna Miniturbin jest o min 20% wyższa niż PAT
Efekt ekonomiczny:
- Koszt miniturbin jest o 10-60% wyższy niż PAT ale i tak ~3 krotnie niższy niż projekt i jednostkowe wykonanie turbiny typu Francisa
Efekt dostępności:
- Charakterystyki energetyczne miniturbin znajdują się w ogólnodostępnym Programie Doboru Pomp, co ułatwi wykonanie szybkiej analizy ekonomicznej potencjalnego zagospodarowani traconej energii w układzie pompowym
- spad od 10 do 100 m
- przełyk od 200 do 1000 m3/h
- moc od 3,0 do 110,0 kW
- temperatura do 140 oC
Wykonania konstrukcyjne turbin
THV - Turbina bez łopatkowej kierownicy wlotowej z specjalnie ukształtowanym wirnikiem wielołopatowym.
THVfc - Układ turbiny wodnej typu Francisa z łopatkową kierownica wlotową o stałym kącie ustawienia łopatek.
THVf - Klasyczny układ turbiny wodnej typu Francisa z łopatkową kierownicą wlotową o regulowanym z zewnątrz kącie ustawienia łopatek.
Miniturbiny budowane z wykorzystaniem elementów seryjnie produkowanych pomp stanowią dobrą alternatywę kosztową w porównaniu do indywidulanie projektowanych i wytwarzanych turbin wodnych. Mogą one być wykorzystywane do odzysku energii traconej w układach pompowych oraz zagospodarowania cieków wodnych o niskim potencjale. Zastosowanie specjalnie opracowanych układów turbinowych zapewnia wysoką sprawność produkcji energii oraz umożliwia pracę w szerokim zakresie przepływu. Dostępność maszyn w szerokiej gamie materiałów i na wysokie temperatury czynnika umożliwia ich stosowanie również w układach technologicznych instalacji przemysłowych.