Baza wiedzy

Pompy odśrodkowe – reguły doboru

Strona główna > Baza wiedzy > Pompy odśrodkowe – reguły doboru
mgr inż. Jakub Franczak - Dział Doradztwa Technicznego

Zagadnienie doboru pompy nalezy traktować w wielu aspektach. Pompę dobiera się nie tylko pod względem hydraulicznym, ale również pod kątem wykonania materiałowego, konstrukcyjnego (uszczelnienie wału, pierścienie uszczelniające wirnik), rodzaju napędu. Należy bezwzględnie brać pod uwagę pompowane medium (czysta woda uzdatniona, woda z ujęć powierzchniowych, woda deszczowa, ścieki, ścieki silnie chemizowane) , jego skład chemiczny jak i również zawartość ciał stałych mogących wywołać erozję w części hydraulicznej pompy mającej kontakt z pompowanym medium.

Istotnym są warunki zabudowy i eksploatacji pompy. Na samym początku należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: Gdzie pompa będzie zainstalowana? Czy będzie to pompownia z pompami zatapialnymi, czy pompami zabudowanymi na płycie fundamentowej? Czy w miejscu instalacji jest dostateczna ilość przestrzeni dla prawidłowego poprowadzenia rurociągów ssawno-napływowych i tłocznych. Czy pompa zasilana będzie z sieci wodociągowej, czy ze zbiornika, z którego może być napływ grawitacyjny lub pompa będzie pracowała w warunkach ssania? Czy pompa pracować będzie ze stałymi parametrami (np. zasilanie wieży ciśnień), czy ze zmiennymi parametrami ( bezpośrednie zasilanie sieci wodociągowej)?

Czynników decydujących o wyborze konkretnego typu i rodzaju pompy jest wiele. Temu zagadnieniu poświęcone są grube podręczniki i akademickie skrypty. Wśród wszystkich odmian pomp wirowych, najbardziej rozpowszechnioną są pompy odśrodkowe, jednostopniowe. Pompy odśrodkowe, ogólnego stosowanie (wodociągowe i kanalizacyjne ) zużywają od 10 % do 15% energii elektrycznej wyprodukowanej w gospodarce narodowej. Jest to tym bardziej znaczące, że w czasach ciągłego wzrostu kosztów energii elektrycznej, należy zwracać szczególną uwagę na sprawność procesu pompowania.
Na niską sprawność pompowania mają wpływ następujące czynniki:
  • niska sprawność zainstalowanych pomp (pompy przestarzałe lub o niskiej jakości wykonania),
  • niewłaściwy dobór pomp,
  • nieprawidłowo zaprojektowany i wykonany układ pompowy (instalacja tłoczna i ssawno-napływowa),
  • niska jakość i zbyt mała częstotliwość remontów pomp.
W niniejszym , krótki artykule, przedstawiony będzie tylko jeden czynnik mający wpływ na efektywność pompowania, która nie tylko objawia się optymalnym zużyciem energii, ale i osiągnięciem oczekiwanych, przez Inwestora parametrów hydraulicznych. W tym przypadku rozumianych jako wydajność i wysokość podnoszenia. Nie bez znaczenia jest niezawodność procesu pompowania, która osiągana jest nie tylko przez wysoką jakość zastosowanej pompy, ale i właściwy jej dobór do układu pompowego. Zakup wysokosprawnej pompy nigdy nie daje dostatecznej gwarancji sukcesu, gdyż potencjalnie wysokie możliwości pompy mogą być niewykorzystane, lub wręcz zniweczone przez jej niewłaściwy lub błędny dobór.
Analizując charakterystykę pompy należy brać pod uwagę dwa, bardzo charakterystyczne punkty:
  • punkt optymalny charakterystyki (na wyk.1 oznaczony jako A),
  • punkt pracy pompy (na wyk.1 oznaczony jako PT).
Punkt optymalny, to taki punkt na charakterystyce przepływowej H= f(Q), w którym pompa uzyskuje swą maksymalną sprawność. Punkt pracy, to miejsce przecięcia się charakterystyki pompy i charakterystyki zasilanego rurociągu. Wzajemne położenie obu punktów świadczy o jakości przeprowadzonego doboru. Krótko mówiąc, im bliżej punkt pracy znajduje się względem punktu optymalnego, tym dobór jest lepszy. Należy pamiętać, że właśnie w punkcie optymalnym pompa pracuje najlepiej zarówno pod względem energetycznym jak i ruchowym. Sprawność procesu pompowania (transmisji energii od silnika do pompowanej cieczy) jest najwyższa, zaś przepływ cieczy jest najbardziej jednorodny, ustabilizowany i zorganizowany, czyli pozbawiony szkodliwych zaburzeń i zawirowań. Jeżeli na skutek błędnego doboru punkt pracy jest odległy od punktu optymalnego należy liczyć się z wystąpieniem następujących niekorzystnych zjawisk: Artykuł opracowano na podstawie wyników projektu „Modelowe pompy wielostopniowe o podwyższonych zdolnościach ssania”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  • praca pompy z niską sprawnością energetyczną, czyli znaczna cześć energii przekazywanej z silnika napędowego zamieniana jest w bezużyteczną energię cieplną,
  • wystąpienie sił poosiowych i promieniowych o znacznych wartościach, co będzie miało wpływ na zmniejszenie trwałość układu łożyskowego,
  • możliwość wystąpienia kawitacji, która to w szybkim czasie doprowadzi do zniszczenia elementów hydraulicznych pompy, w konsekwencji może spowodować nawet uszkodzenia wału pompy i układu łożyskowego,
  • występują drgania pompy i głośna jej praca.
Najprostszym przypadkiem jest sytuacja, w której pompa pracuje w jednym ściśle określonym punkcie pracy. Przykładowo jest to zasilanie wieży ciśnień lub zbiornika retencyjnego. Wydajność Q i wysokość podnoszenia ΔH są praktycznie stałe. Wówczas bardzo precyzyjnie można określić punkt pracy na charakterystyce i pompę dobrać w taki sposób, aby zawsze pracowała z najwyższą wydajnością w punkcie optymalnym. Warunkiem jest abyśmy dysponowali wiarygodnymi informacjami dotyczącymi instalacji:

  • rzeczywista różnica rzędnych,
  • długości, średnice rurociągów tłocznych,
  • przebieg rurociągu (ilość kolan, zaworów i innych elementów armaturowych),
  • materiał i stan w jakim są rurociągi tłoczne.
Wszystko to pozwala na obliczenie strat przepływu i określenie wysokości podnoszenia przy wymaganej wydajności. Sprawa komplikuje się, gdy jednocześnie, w zależności od pory dnia, dany rurociąg zasila kilka równolegle połączonych pomp. W takiej sytuacji należy przeliczyć położenie punktu pracy dla wszystkich możliwych konfiguracji współpracy poszczególnych pomp na podstawie wcześniej określonej charakterystyki rurociągu. Może zajść wówczas konieczność uwzględnienia dodatkowej regulacji pomp za pomocą prędkości obrotowej (przemiennik częstotliwości). Poszukując właściwego położenia punktu pracy (PT) na charakterystyce pompy należy pamiętać, że z reguły pompy odśrodkowe, jednostopniowe posiadają relatywnie płaskie charakterystyki. Oznacza to, że na lewo od punktu optymalnego charakterystyka pompy zaczyna być zbliżona do linii poziomej, gdzie minimalne zmiany wysokości podnoszenia powodują znaczne zmiany wydajności. W tych warunkach praca odbywa się przy niskiej sprawności, a w przypadku zmiany warunków w rurociągu tłocznym, bardzo łatwo ją zadławić (H = max, Q = 0). Należy unikać doboru pompy w tym obszarze. Przedstawione jest to na wykresie 2.
Ważnym, nie zawsze docenianym, warunkiem prawidłowego doboru pompy jest określenie sytuacji po jej stronie ssawnej. Jeżeli bowiem mamy doczynienia z napływem grawitacyjnym, to należy tak dobrać rurociągi, aby na skutek gwałtownych zmian prędkości przepływu nie wywołać zjawisk kawitacyjnych ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jest kilka podstawowych wytycznych przy określaniu instalacji po stronie napływu pompy:

  • minimalizować prędkości przepływu (w rurociągu ssawnym, dla wody nie powinna ona przekraczać v =1,00 m/s),
  • minimalizacja miejscowych oporów przepływu (właściwa armatura, możliwie łagodne zmiany kierunku przepływu i średnic rurociągów)
  • unikanie wszelkich „kieszeni powietrznych” i nieszczelności ),
  • unikanie zbędnych zawirowań i zaburzeń strumienia cieczy przed wlotem do pompy,
  • właściwe umiejscowienie kosza ssawnego w stosunku do położenia minimalnego zwierciadła wody w zbiorniku (wiry sznurowe i inne przypadki dostania się powietrza do rurociągu ssawnego).
Sytuacja znacząco komplikuje się, gdy pompa pracuje w warunkach ssania. Do wszystkich niekorzystnych warunków dochodzi bowiem jeszcze fakt, iż lustro wody znajduje się poniżej osi wału pompy. Wówczas przed wlotem do pompy występuje podciśnienie i znaczącą rolę zaczyna odgrywać jeszcze jeden parametr charakteryzujący własności hydrauliczne pompy. Jest nim nadwyżka antykawitacyjna, oznaczana jako NPSHr (skrót przyjęty z języka angielskiego: Net Positive Suction Head), czyli nadwyżka wysokości ssania. Dla pomp pracujących ze ssaniem wartość NPSH powinna być jak najmniejsza. Każda pompa odśrodkowa ma swoja własną charakterystykę NPSHr = f(Q). Przebieg przykładowej charakterystyki przedstawia wykres 3. Wartość NPSHr rośnie wraz z wydajnością pompy i dlatego należy unikać poszukiwania punktu pracy pod koniec charakterystyk katalogowych. W określonych sytuacjach prawie zawsze wystąpi tam kawitacja, co doprowadzi do uszkodzenia pompy. Największe niebezpieczeństwo kawitacji występuje przed wlotem do pompy. Dlatego to miejsce instalacji wymaga szczególnej uwagi w trakcie projektowania i doboru urządzeń. Wszystkie zmiany prędkości przepływu cieczy powinny zachodzić w tym miejscu w sposób maksymalnie łagodny i spokojny. W niektórych przypadkach kawitację można również wywołać przez umieszczenie punktu pracy w pobliżu punktu zadławienia pompy (H = max, Q = 0).

Czym jest kawitacja?

Przy każdej temperaturze cieczy występuje ciśnienie wrzenia tej cieczy, w której następuje gwałtowna zmiana jej stanu skupienia. Jeżeli ciśnienie pod jakim znajduje się ciecz przewyższa ciśnienie wrzenia, to pozostaje ona w stanie ciekłym. W przypadku, gdy ciśnienie to spadnie poniżej ciśnienia wrzenia, to następuje przejście z fasy ciekłej w fazę gazową. Objawia się to pojawieniem pęcherzyków pary. Jest to początek kawitacji. Pęcherzyki te unoszone są przez pompowaną ciecz do miejsc gdzie wzrasta jej ciśnienie (krawędzie wlotowe łopatek wirnika). Tam pęcherzyki zanikają implozyjnie (odwrotność eksplozji). Proces ten jest tak gwałtowny, że następuje uszkodzenie metalowych części pompy. Kawitacja może doprowadzić do uszkodzenia wirnika nawet w przeciągu kilkudziesięciu godzin pracy pompy. W konsekwencji pompa traci parametry hydrauliczne, zaczyna drgać uszkadzają się łożyska pompy do zmęczeniowego pęknięciem wału włącznie. Początkowo pompa pracuje nieekonomicznie, nie osiągając wymaganych parametrów, a następnie nadaje się już tylko do remontu. Dlatego praca w warunkach kawitacji jest niedopuszczalna. Poniższa fotografia przedstawia uszkodzony wirnik pompy na skutek rozwiniętej kawitacji.

Podsumowanie

Podstawą prawidłowego doboru pompy odśrodkowej nie jest tylko znajomość jej parametrów hydraulicznych oraz wymagań dotyczących mocy napędzającego ją silnika Należy właściwie określić położenie wymaganego punktu pracy na charakterystyce pompy oraz mieć pełna świadomość i znajomość warunków instalacji i eksploatacji tej pompy. Wiele błędów w projektowaniu i wykonawstwie wynika, niestety, ze złego pojmowania minimalizacji kosztów inwestycyjnych. Czyli popełnione uproszczenia, brak przeanalizowanego projektu i potanienia instalacji robione są w pełni świadomie i z rozmysłem. Dlatego póki projekt jest jeszcze na papierze lub monitorze komputera i nie przynosi strat lub nie powoduje problemów eksploatacyjnych, należy go dokładnie przeanalizować a w przypadku niejasności skonsultować. Pamiętajmy, że w technice pompowej nie ma głupich pytań, a ich brak prawie zawsze jest bardzo kosztowny.

Aktualności

Pierwsza dostawa pomp ściekowych do Turcji
27 września Altug Bilgic reprezentujący firmę SmartS Engineering oraz Ümit Cantürk z firmy TEKSU Teknolojik Su Kontrol Sistemleri ve Yönetimi A.Ş., wraz z przedstawicielami Hydro-Vacuum S.A. Vice Prezes...
Czytaj
Hydro-Vacuum S.A. intensywnie rozwija nowe rynki eksportowe
Szczególny nacisk w ostatnim czasie położono na intensyfikację eksportu do krajów Azji Środkowej i jej pogranicza z Europą. W ostatnich dniach gościł w Hydro-Vacuum S.A. jeden z właścicieli firmy...
Czytaj
Odżelaziacze wody i zbiorniki 10bar
Wprowadzamy do oferty nowy asortyment. Odżelaziacze wody typu ODZ przeznaczone są do uzdatniania wody, w szczególności do usuwania mętności oraz odżelaziania czyli usuwania związków żelaza zawartych w...
Czytaj
Więcej aktualności

Obserwuj nas na kanałach: