Baza wiedzy

Tradycyjnie trwałe - Pompy głębinowe GT 3 i 3,5 cala

Strona główna > Baza wiedzy > Tradycyjnie trwałe - Pompy głębinowe GT 3 i 3,5 cala

Wstęp

Produkcja pomp głębinowych w Polsce rozpoczęła się w zakładzie Herzfeld i Victorius S.A. w Grudziądzu w 1939 roku. Po ponad 80 latach praktycznie nieustannej produkcji Hydro-Vacuum S.A jest nadal bezkonkurencyjnym polskim liderem w produkcji pomp głębinowych zaspakajającym potrzeby około 70% odbiorców przemysłowych pomp głębinowych w Polsce. Typoszeregi pomp głębinowych serii G od wielu lat cieszą się bardzo dobrą renomą w kraju jak i za granicą w szczególności ze względu na ich masywną konstrukcję, użycie wyselekcjonowanych materiałów oraz wysoką efektywność energetyczną, co powoduje ich dużą popularność nie tylko na ujęciach wody w zakładach wodociągowych, ale również w odwadnianiu kopalń węgla brunatnego, w których ze względu na skład wody, standardowe konstrukcje pomp bardzo szybko ulegały zużyciu.

Rozwiązania konstrukcyjne

Wieloletnie doświadczenie w produkcji pomp 4 calowych GAB umożliwiło dostosowanie konstrukcji do potrzeb i portfela użytkowników indywidulanych wybijających studnie na potrzeby własne gospodarstw domowych w szczególności systemów nawadniających, co zaowocowało wprowadzaniem pomp serii GT o średnicach zewnętrznych 3 (GTB) i 3,5 cala (GTC). W konstrukcji pomp GT powrócono do koncepcji zabudowy układu przepływowego w płaszcz, który jednocześnie jest odpowiedzialny za zespolenie całej konstrukcji pompy, dzięki temu nie ma konieczności stosowania taśm ściągowych. Podobne rozwiązanie stosowane było w produkowanych w latach 1982-2000 pomp serii GA, jednakże wówczas płaszcz wykonywany był w całości z mosiądzu, co miało silny wpływ na cenę pomp. W pompach serii GT zastosowano płaszcz z najwyższej jakości stali nierdzewnej natomiast wewnętrzne elementy przepływowe (wirniki, kierownice, tarcze, korpusy łożyskowe) wykonane są z tworzyw sztucznych, które bardzo dobrze sprawdzają się w pompach przemysłowych serii GA i GB, natomiast korpus tłoczny i ssawny wykonane są z mosiądzu czyniąc pompę w całości odporną na korozje przy utrzymaniu niskiego kosztu wytworzenia.

Optymalizacja rozkład pola prędkości w wirniku i kierownicy pompy głębinowej przy wykorzystaniu metod numerycznej mechaniki płynów CFD

Układy przepływowe pomp głębinowych optymalizowane są z użyciem najnowszych metod numerycznej mechaniki płynów CFD, dzięki czemu osiągają one wysokie sprawności, pozwalające ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

Wirniki

Podobnie jak w pompach samozasysających serii SK w serii GT zastosowano wirniki „pływające”. Rozwiązanie to polega na tym, że wirniki mogą swobodnie przesuwać się na wale bez konieczności ich mechanicznego stabilizowania.

Widok stopnia pompy GT

Wirnik utrzymywany jest w pozycji pracy poprzez wzajemne oddziaływanie hydrodynamicznej siły osiowej oraz siły reakcji w szczelinie czołowej, która jest jednocześnie uszczelnieniem wirnika i poosiowym łożyskiem ślizgowym.

Budowa stopnia oraz rozwiązania konstrukcyjne podnoszące sprawność zastosowane w pompie GT

Takie połączenie oprócz uproszczenia konstrukcji umożliwia również zachowanie niskich strat wewnętrznych oraz powoduje, że cała siła osiowa niwelowana jest w obrębie każdego stopnia i nie obciąża łożysk w silniku elektrycznym. Wirnik wykonany jest z tworzywa o wysokich własnościach ślizgowych i współpracuje z nierdzewnym pierścieniem ślizgowym, co zapewnia wysoką trwałość zastosowanego łożyska. Dodatkowo, aby ograniczyć straty objętościowe w kierownicach dośrodkowych, zamontowano ceramiczne pierścienie uszczelniające, które współpracują ze stalowo- gumowymi pierścieniami obrotowymi, powodując mniejszy przepływ wewnętrzny, przekładający się na dodatkowy wzrost sprawności pompy.

Widok uszczelnienia wewnętrznego ograniczającego straty przepływu

Łożyska

Układ wirujący osadzony jest na kształtowanym wale ze stali, co niweluje potrzebę stosowania wpustów i podparty jest na łożyskach promieniowych znajdujących się przed pierwszym i za ostatnim stopniem. Dodatkowo dla pomp o dużej liczbie stopni stosowane są łożyska pośrednie. Łożysko promieniowe zbudowane jest z gumowej tulei osadzonej w korpusie łożyskowym oraz panewki zabudowanej na wale.

Widok łożyska promieniowego o podwyższonej odporności na odziaływanie piasku

Ze względu na przeznaczanie pomp serii GT do studni indywidulanych, w których często występuje podwyższona zwartość piasku w wodzie, zwiększono żywotność łożysk poprzez zastosowanie panewki ceramicznej o wysokiej twardości, której wytrzymałość jest porównywalna do hartowanych panewek stalowych stosowanych w pompach GA.

Budowa łożyska promieniowego o wydłużonej żywotności w pompie GT

Wał pompy napędzany jest przez silnik elektryczny z końcówką zgodną z normą NEMA, co powoduje możliwość łatwego rozłączenia agregatu.

W celu zabezpieczenia dostania się do pompy elementów mogących zatkać układ wirujący, wlot do pompy chroniony jest sitem wlotowym, wykonanym ze stali nierdzewnej. W korpusie tłocznym zamontowano zawór grzybkowy w celu utrzymania wody w instalacji podczas postoju.

Napęd

Pompy GT napędzane są jedno lub trójfazowymi silnikami elektrycznymi, których konstrukcja umożliwia ich przezwojenie, co jest zgodne z najnowszymi rezolucjami Parlamentu Europejskiego w sprawie „dłuższego cyklu życia produktów”, wpisując się w dwa główne aspekty rezolucji:
  • projektowanie solidnych, trwałych produktów wysokiej jakości,
  • propagowanie możliwości naprawy i trwałości produktów.
Silniki łożyskowane są w łożyskach kulkowych i w całości wypełnione są neutralnym olejem zabezpieczonym przed kontaktem z wodą poprzez podwójny system zbudowany z uszczelnienia mechanicznego z trwałego węglika chromu oraz uszczelnienia wargowego. W celu kompensacji rozszerzalności cieplnej w silniku zabudowano membranę gumową zabezpieczającą przed wydostaniem się oleju w przypadku wzrostu ciśnienia wewnątrz silnika. Uzwojenia wszystkich silników do pomp GT wykonane są z wysokiej jakości miedzi i połączone są z kablem zasilającym poprzez wtyczkę, co ułatwia zmianę długości kabla jeśli jest to wymagane. Dla pomp z silnikami jednofazowymi dostarczane są urządzania zabezpieczające tzw. „Control Box” z zabudowanym kondensatorem rozruchowym, bezpiecznikiem, włącznikiem oraz standardową wtyczką do prostej instalacji w sieci elektrycznej indywidulanych instalacji.

Produkty uzupełniające

Profesjonalne instalacje poboru wody, oparte o pompy głębinowe GT należy wyposażyć w zbiornik hydroforowy oraz wyłącznik ciśnieniowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu pompa będzie się włączać automatycznie gdy ciśnienie w zbiorniku spadnie do ustawionego minimum i wyłączy się przy ciśnieniu w zbiorniku na poziomie ustawionego maximum. Ogranicza to ilość załączeń pompy (każde odkręcenie kranu nie powoduje włączenia pompy - wykorzystywany jest zapas wody ze zbiornika), a tym samym chroni pompę przed zbyt szybkim zużyciem. W zbiorniku gromadzi się zapas wody wynoszący ok. 1/3 jego pojemności, co daje użytkownikowi również komfort dostępu do wody w przypadku chwilowych zaników zasilania energetycznego.

Do pracy z pompami głębinowymi GT zalecamy stosowanie zbiorników hydroforowych HVP (ocynkowane) i ZBOS/ZBOL (z membraną gumową), wyłącznika ciśnieniowego LCA oraz zabezpieczenia przed suchobiegiem LCS, stanowiących elementy sprawnie działających automatów wodociągowych.
Studnie wiercone w miejscach gdzie lustro wody występuje na głębokości nie większej niż ok. 8 m, a także studnie kopane o podobnym poziomie lustra wody pozwalają na zastosowanie niezwykle odpornych, wytrzymałych i charakteryzujących się bardzo długą żywotnością pomp powierzchniowych, samozasysających produkcji Hydro-Vacuum S.A. typu SKA, SKB, SM oraz opartych o nie automatów wodociągowych.

Formularz zapisu na newsletter Hydro-Vacuum S.A.

Aktualności

Hydro-Vacuum S.A. to nie tylko pompy
Jesteśmy również producentem zaawansowanych systemów automatyki umożliwiających sterowanie i zdalne zarządzanie obiektami infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Dziś chcielibyśmy pochwalić się przykładem...
Czytaj
Pierwsza dostawa pomp ściekowych do Turcji
27 września Altug Bilgic reprezentujący firmę SmartS Engineering oraz Ümit Cantürk z firmy TEKSU Teknolojik Su Kontrol Sistemleri ve Yönetimi A.Ş., wraz z przedstawicielami Hydro-Vacuum S.A. Vice Prezes...
Czytaj
Hydro-Vacuum S.A. intensywnie rozwija nowe rynki eksportowe
Szczególny nacisk w ostatnim czasie położono na intensyfikację eksportu do krajów Azji Środkowej i jej pogranicza z Europą. W ostatnich dniach gościł w Hydro-Vacuum S.A. jeden z właścicieli firmy...
Czytaj
Więcej aktualności

Obserwuj nas na kanałach: